RGC2010DTC36K0
Mfr.Part #
RGC2010DTC36K0
Description
RES, 2010, 36 KOHM, 0.5%, 50 PPM
Digi-Reel?
Application :
Automotive Grade
Series :
RGC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Height :
0.55 mm
Tolerance :
±0.5%
Ratings :
Subcategory :
Resistors
Product Type :
Thick Film Resistors
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Features :
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
2.5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Style :
PCB Mount
Length :
5 mm
Resistance :
36 kOhms
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Technology :
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
2
Voltage Rating :
200 V
Supplier Device Package :
Power Rating :
750 mW (3/4 W)
Datasheets
RGC2010DTC36K0
Stackpole Electronics, Inc. RGC2010DTC36K0
RGC Series, Thick Film, 36 kOhms, 0.75W, 3/4W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C