RG3216V-5620-B-T1
Mfr.Part #
RG3216V-5620-B-T1
Description
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/4W 1206
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
200V
RG
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
Ultra Precision
Resistance :
562Ohm
Voltage - Rated :
150V
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
125mW
Lead Free :
Lead Free
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
508μm
Surface Mount :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RG3216V-5620-B-T1
Susumu RG3216V-5620-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 562Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C