RG3216V-5101-B-T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG3216V-5101-B-T1
Manufacturer
Susumu
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
200V
Voltage - Rated :
150V
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
5.1kOhms
Power Rating :
125mW
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Width :
1.6mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Length :
3.2mm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Series :
RG
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
400μm
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RG3216V-5101-B-T1
Susumu RG3216V-5101-B-T1
RG Series, Thin Film, 5.1kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C