RG3216V-2550-B-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG3216V-2550-B-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
125mW
Resistance :
255Ohm
Voltage - Rated DC :
200V
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Max Power Dissipation :
250mW
Case Code (Metric) :
Series :
RG
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
150V