RG3216V-1601-D-T5
Mfr.Part #
RG3216V-1601-D-T5
Description
RES SMD 1.6K OHM 0.5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
16.187578mg
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
250mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
200V
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
20 Weeks
Published :
Resistance :
1.6kOhm
Height :
400μm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm