RG3216V-1200-D-T5
Mfr.Part #
RG3216V-1200-D-T5
Description
RES SMD 120 OHM 0.5% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±0.5%
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Voltage - Rated :
150V
Power Rating :
125mW
Published :
Voltage - Rated DC :
200V
Resistance :
120Ohm
Datasheets
RG3216V-1200-D-T5
Susumu RG3216V-1200-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 120Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C