RG3216V-1181-D-T5
Mfr.Part #
RG3216V-1181-D-T5
Description
RES SMD 1.18K OHM 0.5% 1/4W 1206
Resistance :
1.18kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
200V
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
SMD/SMT
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Voltage - Rated :
150V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
250mW
Height :
508μm
Construction :
RECTANGULAR
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Datasheets
RG3216V-1181-D-T5
Susumu RG3216V-1181-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.18kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C