RG3216P-7152-W-T1
Mfr.Part #
RG3216P-7152-W-T1
Description
RES SMD 71.5KOHM 0.05% 1/4W 1206
Voltage - Rated :
150V
Voltage - Rated DC :
200V
Series :
RG
Height :
508μm
Case Code (Imperial) :
Construction :
Chip
Power Rating :
125mW
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
71.5kOhm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
1206 (3216 Metric)
Surface Mount :
yes
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
Ultra Precision
Tolerance :
±0.05%
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
250mW
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RG3216P-7152-W-T1
Susumu RG3216P-7152-W-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 71.5kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.05%, -55°C~155°C