RG3216P-4871-D-T5
Mfr.Part #
RG3216P-4871-D-T5
Description
RES SMD 4.87K OHM 0.5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height :
508μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated DC :
200V
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
20 Weeks
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
250mW
Published :
Voltage - Rated :
200V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Weight :
16.187578mg
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.5%
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
4.87kOhm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RG3216P-4871-D-T5
Susumu RG3216P-4871-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 4.87kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C