RG3216P-4870-D-T5
Mfr.Part #
RG3216P-4870-D-T5
Description
RES SMD 487 OHM 0.5% 1/4W 1206
1206 (3216 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Weight :
16.187578mg
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
508μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±0.5%
Series :
RG
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Resistance :
487Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
200V
Composition :
Thin Film
Max Power Dissipation :
250mW
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RG3216P-4870-D-T5
Susumu RG3216P-4870-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 487Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C