RG3216P-2943-D-T5
Mfr.Part #
RG3216P-2943-D-T5
Description
RES SMD 294K OHM 0.5% 1/4W 1206
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
250mW
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Weight :
16.187578mg
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height :
508μm
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
294kOhm
Power Rating :
250mW
Surface Mount :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±0.5%