RG3216P-2801-P-T1
Mfr.Part #
RG3216P-2801-P-T1
Description
RES SMD 2.8K OHM 0.02% 1/4W 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Construction :
Chip
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
200V
Published :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
150V
Tolerance :
±0.02%
Height :
508μm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
2.8kOhm
1206 (3216 Metric)
Max Power Dissipation :
250mW
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power Rating :
125mW
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RG3216P-2801-P-T1
Susumu RG3216P-2801-P-T1
FIXED RESISTOR RG Series, Thin Film, 2.8kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.02%, -55°C~155°C