RG3216P-2801-D-T5
Mfr.Part #
RG3216P-2801-D-T5
Description
RES SMD 2.8K OHM 0.5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
508μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Resistance :
2.8kOhm
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Published :
Voltage - Rated DC :
200V
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
125mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Max Power Dissipation :
250mW
Construction :
RECTANGULAR
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
150V