RG3216P-2740-D-T5
Mfr.Part #
RG3216P-2740-D-T5
Description
RES SMD 274 OHM 0.5% 1/4W 1206
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
274Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
250mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
200V
Weight :
16.187578mg
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
508μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
200V
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RG3216P-2740-D-T5
Susumu RG3216P-2740-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 274Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C