RG3216P-2703-D-T5
Mfr.Part #
RG3216P-2703-D-T5
Description
RES SMD 270K OHM 0.5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Voltage - Rated :
200V
1206 (3216 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
200V
Power Rating :
250mW
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
270kOhm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height :
400μm
Lead Free
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Weight :
16.187578mg
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
1 (Unlimited)
Datasheets
RG3216P-2703-D-T5
Susumu RG3216P-2703-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 270kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C