RG3216P-2700-D-T5
Mfr.Part #
RG3216P-2700-D-T5
Description
RES SMD 270 OHM 0.5% 1/4W 1206
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
2
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
200V
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
RG
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
200V
Resistance :
270Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
508μm
Max Power Dissipation :
250mW
Ratings :
AEC-Q200
Weight :
16.187578mg
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RG3216P-2700-D-T5
Susumu RG3216P-2700-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 270Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C