RG3216P-2550-D-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG3216P-2550-D-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 255 OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RG
Number of Terminations :
2
Height :
508μm
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated :
150V
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Voltage - Rated DC :
200V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
255Ohm
Tolerance :
±0.5%
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Power Rating :
125mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
Published :
Surface Mount :
yes
Datasheets
RG3216P-2550-D-T5
Susumu RG3216P-2550-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 255Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C