RG3216P-1620-P-T1
Mfr.Part #
RG3216P-1620-P-T1
Description
RES SMD 162 OHM 0.02% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Chip
Power Rating :
125mW
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.02%
JESD-609 Code :
e3
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
150V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
400μm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
162Ohm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated DC :
200V
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
RG3216P-1620-P-T1
Susumu RG3216P-1620-P-T1
FIXED RESISTOR RG Series, Thin Film, 162Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.02%, -55°C~155°C