RG3216P-1470-D-T5
Mfr.Part #
RG3216P-1470-D-T5
Description
RES SMD 147 OHM 0.5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Ratings :
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated :
200V
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±0.5%
Weight :
16.187578mg
Height :
508μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
147Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
200V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm