RG3216P-1001-D-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG3216P-1001-D-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Weight :
16.187578mg
Voltage - Rated DC :
200V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Height :
508μm
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Thin Film
Power Rating :
250mW
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
250mW
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
1kOhm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Series :
RG
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
RG3216P-1001-D-T5
Susumu RG3216P-1001-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C