RG3216N-66R5-B-T1
Mfr.Part #
RG3216N-66R5-B-T1
Description
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height :
508μm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Additional Feature :
Ultra Precision
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
200V
Resistance :
66.5Ohm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
125mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
Construction :
Chip
Voltage - Rated :
150V
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RG3216N-66R5-B-T1
Susumu RG3216N-66R5-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 66.5Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C