RG3216N-56R2-B-T1
Mfr.Part #
RG3216N-56R2-B-T1
Description
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/4W 1206
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Thin Film
Surface Mount :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
Ultra Precision
Power Rating :
125mW
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Chip
Resistance :
56.2Ohm
Packing Method :
TR
Voltage - Rated DC :
200V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Voltage - Rated :
150V
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1206 (3216 Metric)
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RG3216N-56R2-B-T1
Susumu RG3216N-56R2-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 56.2Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C