RG3216N-5621-B-T1
Mfr.Part #
RG3216N-5621-B-T1
Description
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/4W 1206
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height :
508μm
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
Ultra Precision
Voltage - Rated DC :
200V
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Max Power Dissipation :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Construction :
Chip
Published :
Resistance :
5.62kOhm
Voltage - Rated :
150V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
125mW
Datasheets
RG3216N-5621-B-T1
Susumu RG3216N-5621-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 5.62kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C