RG3216N-5620-D-T5
Mfr.Part #
RG3216N-5620-D-T5
Description
RES SMD 562 OHM 0.5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
150V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
508μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Power Rating :
125mW
Voltage - Rated DC :
200V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistance :
562Ohm
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.5%
1206 (3216 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
RG3216N-5620-D-T5
Susumu RG3216N-5620-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 562Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C