RG3216N-5601-P-T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG3216N-5601-P-T1
Manufacturer
Susumu
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 5.6K OHM 0.02% 1/4W 1206
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.02%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Published :
Resistance :
5.6kOhms
Max Operating Temperature :
155°C
Height :
508μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RG
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
250mW
Length :
3.2004mm
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
125mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
200V
Width :
1.6mm
Voltage - Rated :
150V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RG3216N-5601-P-T1
Susumu RG3216N-5601-P-T1
RG Series, Thin Film, 5.6kOhms, 0.25W 1/4W, ±0.02%, -55°C~155°C