RG3216N-3901-D-T5
Mfr.Part #
RG3216N-3901-D-T5
Description
RES SMD 3.9K OHM 0.5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Power Dissipation :
250mW
Voltage - Rated :
150V
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
125mW
Pbfree Code :
yes
Published :
Surface Mount :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
RG
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Resistance :
3.9kohm
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated DC :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RG3216N-3901-D-T5
Susumu RG3216N-3901-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 3.9kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C