RG3216N-3653-B-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG3216N-3653-B-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
16.187578mg
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
20 Weeks
Resistance :
365kOhm
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Composition :
Thin Film
Height :
400μm
Voltage - Rated DC :
200V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RG
Tolerance :
±0.1%
Surface Mount :
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
250mW
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Lead Free :
Lead Free
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
200V
Published :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Datasheets
RG3216N-3653-B-T5
Susumu RG3216N-3653-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 365kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C