RG3216N-3652-B-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG3216N-3652-B-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power Rating :
250mW
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
200V
JESD-609 Code :
e3
Published :
Surface Mount :
yes
Composition :
Thin Film
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Tolerance :
±0.1%
Series :
RG
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
36.5kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
200V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Weight :
16.187578mg
Termination :
SMD/SMT
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height :
508μm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Datasheets
RG3216N-3652-B-T5
Susumu RG3216N-3652-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 36.5kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C