RG3216N-3601-B-T1
Mfr.Part #
RG3216N-3601-B-T1
Description
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
250mW
Voltage - Rated :
150V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
3.6kOhm
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
125mW
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Ultra Precision
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Datasheets
RG3216N-3601-B-T1
Susumu RG3216N-3601-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 3.6kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C