RG3216N-3163-D-T5
Mfr.Part #
RG3216N-3163-D-T5
Description
RES SMD 316K OHM 0.5% 1/4W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Power Dissipation :
250mW
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
316kOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.5%
Voltage - Rated :
200V
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
16.187578mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
RG
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Published :
Voltage - Rated DC :
200V
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Surface Mount :
yes
Datasheets
RG3216N-3163-D-T5
Susumu RG3216N-3163-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 316kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C