RG3216N-1800-D-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG3216N-1800-D-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 180 OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Thin Film
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
20 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
180Ohm
Voltage - Rated :
200V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Series :
RG
Weight :
16.187578mg
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
250mW
Voltage - Rated DC :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Height :
508μm
Datasheets
RG3216N-1800-D-T5
Susumu RG3216N-1800-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 180Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C