RG3216N-1201-B-T1
Mfr.Part #
RG3216N-1201-B-T1
Description
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Tolerance :
±0.1%
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Power Rating :
125mW
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR
Ratings :
AEC-Q200
Additional Feature :
Ultra Precision
Voltage - Rated DC :
200V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Resistance :
1.2kOhm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Height :
508μm
Matte Tin (Sn)
Datasheets
RG3216N-1201-B-T1
Susumu RG3216N-1201-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.2kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C