RG3216N-1200-D-T5
Mfr.Part #
RG3216N-1200-D-T5
Description
RES SMD 120 OHM 0.5% 1/4W 1206
WRAPAROUND
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated DC :
200V
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
250mW
Height :
508μm
Voltage - Rated :
150V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
125mW
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
1206 (3216 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
120Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
Datasheets
RG3216N-1200-D-T5
Susumu RG3216N-1200-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 120Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C