RG3216N-1071-D-T5
Mfr.Part #
RG3216N-1071-D-T5
Description
RES SMD 1.07K OHM 0.5% 1/4W 1206
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.5%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
20 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
200V
Height :
508μm
Resistance :
1.07kOhm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
16.187578mg
Series :
RG
Datasheets
RG3216N-1071-D-T5
Susumu RG3216N-1071-D-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.07kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C