RFUH20NS6STL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RFUH20NS6STL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 20A LPDS
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Number of Pins :
3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reverse Recovery Time :
35 ns
Diode Type :
Standard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Average Rectified Current :
20A
ECCN Code :
EAR99
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Base Part Number :
RFUH20NS6S
Mount :
Surface Mount
Configuration :
Single
Non-rep Pk Forward Current-Max :
100A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.8V @ 20A
Operating Temperature (Max) :
150°C
Datasheets
RFUH20NS6STL
ROHM Semiconductor RFUH20NS6STL
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.8V @ 20A 150°C Max 10μA @ 600V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
RFUH20NS6STL Overview
The average rectified current for this device is 20A volts.
RFUH20NS6STL Features
an average rectified current of 20A volts
RFUH20NS6STL Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RFUH20NS6STL applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB