RFUH10TF6SC9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RFUH10TF6SC9
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Datasheet
Download
Description
FAST RECOVERY DIODE : ROHM'S FAS
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Product Category :
Diodes - General Purpose, Power, Switching
Mounting Style :
Through Hole
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Package :
Tube
Operating Temperature - Junction :
150°C
RoHS :
Details
Product :
General Purpose Diodes
Brand :
Diode Type :
Standard
Product Type :
Vf - Forward Voltage :
1.8 V
Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 600 V
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Recovery Time :
15 ns
Supplier Device Package :
TO-220NFM
Max Surge Current :
60 A
Capacitance @ Vr, F :
Series :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.8 V @ 10 A
Reverse Recovery Time (trr) :
25 ns
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
Tube
Datasheets
RFUH10TF6SC9
ROHM Semiconductor RFUH10TF6SC9
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.8 V @ 10 A 150°C 10 μA @ 600 V Tube TO-220-2 Full Pack Through Hole
RFUH10TF6SC9 Overview
There can be no surge current above 60 A.
RFUH10TF6SC9 Features
RFUH10TF6SC9 Applications
There are a lot of Rohm Semiconductor
RFUH10TF6SC9 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB