RFP70N03
Mfr.Part #
RFP70N03
Manufacturer
Harris Corporation
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 30V 70A TO220-3
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
JESD-609 Code :
e0
DS Breakdown Voltage-Min :
30V
Qualification Status :
COMMERCIAL
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
70A Tc
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
No
Drain-source On Resistance-Max :
0.01Ohm
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3.3pF @ 25V
Package / Case :
TO-220-3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
FET Type :
N-Channel
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Transistor Element Material :
SILICON
Packaging :
Tube
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
10m Ω @ 70A, 10V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
Number of Terminations :
3
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
70A
Pbfree Code :
No
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
200A
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
TIN LEAD
Transistor Application :
SWITCHING
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Case Connection :
DRAIN
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
260nC @ 20V
Terminal Position :
Single
Datasheets
RFP70N03
Harris Corporation RFP70N03
N-Channel Tube 10m Ω @ 70A, 10V 3.3pF @ 25V 260nC @ 20V 30V TO-220-3
RFP70N03 Overview
The maximum input capacitance of this device is 3.3pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.As shown in the table below, the drain current of this device is 70A.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 200A.To maintain normal operation, it's recommended that the DS breakdown voltage be kept above 30V.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 30V in order to operate.
RFP70N03 Features
based on its rated peak drain current 200A.
a 30V drain to source voltage (Vdss)