RFA100N05E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RFA100N05E
Manufacturer
Harris Corporation
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Manufacturer :
Harris Corporation
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Turn On Time-Max (ton) :
60ns
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Drain-source On Resistance-Max :
0.008Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Operating Temperature (Max) :
175°C
Power Dissipation Ambient-Max :
240W
Power Dissipation-Max (Abs) :
240W
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Transistor Application :
SWITCHING
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Additional Feature :
MEGAFET
Terminal Position :
Single
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
300A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Terminals :
5
DS Breakdown Voltage-Min :
50V
Surface Mount :
No
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
100A