RF15N1R2B101CT
Mfr.Part #
RF15N1R2B101CT
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1.2PF 100V NPO 0402
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Spacing :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Height :
0.5 mm
Class :
Class 1
Ratings :
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
MouseReel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Length :
1 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G (NP0)
Failure Rate :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Walsin
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product :
RF Microwave / High Q
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
1.2 pF
Width :
0.5 mm
RoHS :
Details
Series :
RF
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Subcategory :
Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Type :
Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Brand :
Walsin
Termination :
Standard
Tolerance :
±0.1pF
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
RF15N1R2B101CT
Walsin Technology RF15N1R2B101CT
RF 1.2 pF 100V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)