RF1-44-D-AS-75-HDW
Mfr.Part #
RF1-44-D-AS-75-HDW
Manufacturer
Adam Tech
Description
STD THROUGH HOLE BULKHEAD SOCKET
Stock
557
In Stock :
557
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Adapters
Convert To (Adapter End) :
BNC Jack, Female Socket
Adapter Type :
Jack to Jack
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Center Gender :
Female to Female
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
9 Weeks
Style :
Straight
Impedance :
75Ohm
Center Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Bayonet Lock, Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Center Contact Plating :
Gold
Adapter Series :
BNC to BNC
Body Finish :
Nickel
Frequency (Max) :
4GHz
Includes :
3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 Washer
Convert From (Adapter End) :
BNC Jack, Female Socket
Body Material :
Zinc
Mounting Feature :
Bulkhead
Dielectric Material :
Polyoxymethylene (POM)
Conversion Type :
Same Series
Adam Tech RF1-44-D-AS-75-HDW
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • RF Solutions
    CONN ADAPT SMA JACK TO BNC PLUG
  • Pomona Electronics
    CONN ADAPT PLUG-PLUG BNC 50 OHM
  • Cinch Connectivity Solutions
    CONN ADAPT SMA PLUG TO BNC JACK
  • Linx Technologies
    CONN ADAPT PLUG TO JACK SMA
  • Amphenol RF
    CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM