RF03N4R7C250CT
Mfr.Part #
RF03N4R7C250CT
Description
MLCC 4.7PF 25V NPO 0201
Ceramic Capacitors
Mounting :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Length :
0.6 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminals :
2
Type :
Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Product Length (mm) :
0.6
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Package / Case :
0201
Negative Tolerance :
5.32
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
RF
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Voltage :
25Vdc
Ratings :
Tolerance :
0.25pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance Value :
4.7pF
Height - Seated (Max) :
Termination :
Standard
Construction :
Flat
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Failure Rate :
Microwave Application :
yes
Packaging :
Tape and Reel
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
0.3 mm
Surface Mount
Product Height (mm) :
0.3
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Package :
Case Style :
Ceramic Chip
Lead Style :
Voltage - Rated :
25V
Positive Tolerance :
5.32
Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Dielectric :
C0G
Walsin
Product Depth (mm) :
0.3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Height :
0.3 mm
Size (mm) :
0.6 x 0.3 x 0.3
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Product Status :
Active
Capacitance :
4.7pF
Termination Style :
Pad
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Datasheets
RF03N4R7C250CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology RF03N4R7C250CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor, Package / Case:0201, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:25Vdc, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, RF03N4R7C250CT pinout, RF03N4R7C250CT datasheet PDF, RF03N4R7C250CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology RF03N4R7C250CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology RF03N4R7C250CT
RF 4.7pF 25V Ceramic Capacitor 0.25pF 30ppm/Cel 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201