RF03N1R8A250CT
Mfr.Part #
RF03N1R8A250CT
Description
MLCC 1.8PF 25V NPO 0201
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Tolerance :
0.05pF
Negative Tolerance :
2.78
Size Code :
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
RoHS Compliant
RoHS :
Details
Microwave Application :
yes
Product Status :
Active
Termination Style :
Pad
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
25V
Subcategory :
Capacitors
Number of Terminals :
2
Construction :
Flat
Positive Tolerance :
2.78
Temperature Characteristics Code :
C0G
Width :
0.3 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Height :
0.3 mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Product Height (mm) :
0.3
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Capacitance Value :
1.8pF
Capacitance :
1.8pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Case Style :
Ceramic Chip
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN (US) :
EAR99
Termination :
Standard
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
0.6 mm
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Ratings :
Lead Spacing :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Length (mm) :
0.6
Height - Seated (Max) :
Voltage :
25Vdc
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Lead Style :
Walsin
Product :
RF Microwave / High Q
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dielectric :
C0G
Class :
Class 1
Packaging :
Tape and Reel
Mounting :
Surface Mount
Multilayer :
yes
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Product Type :
Failure Rate :
Product Depth (mm) :
0.3
Size (mm) :
0.6 x 0.3 x 0.3
Type :
Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Brand :
Walsin
Datasheets
RF03N1R8A250CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology RF03N1R8A250CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:25Vdc, Package / Case:0201, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor, RF03N1R8A250CT pinout, RF03N1R8A250CT datasheet PDF, RF03N1R8A250CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology RF03N1R8A250CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology RF03N1R8A250CT
RF 1.8pF 25V Ceramic Capacitor 0.05pF 30ppm/Cel 0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201