RF03N0R4B6R3CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RF03N0R4B6R3CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.4PF 6.3V NPO 0201
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Type :
Ultra High Q and Low ESR Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product Status :
Active
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Product :
RF Microwave / High Q
Packaging :
MouseReel
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height :
0.3 mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±0.1pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Brand :
Walsin
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Termination :
Standard
Dielectric :
C0G (NP0)
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Subcategory :
Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
Series :
RF
Lead Spacing :
RoHS :
Details
Lead Style :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Rated :
6.3V
Length :
0.6 mm
Class :
Class 1
Capacitance :
0.4 pF
Walsin
Width :
0.3 mm
Failure Rate :
Datasheets
RF03N0R4B6R3CT
Walsin Technology RF03N0R4B6R3CT
RF 0.4 pF 6.3V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G, NP0 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)