RE0402DRE07100RL
Mfr.Part #
RE0402DRE07100RL
Description
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
33 Weeks
Series :
RE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
381μm
Resistance :
100Ohm
Tolerance :
±0.5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W