RE0402BRE0788K7L
Mfr.Part #
RE0402BRE0788K7L
Description
RES SMD 88.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
88.7kOhm
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant
Datasheets
RE0402BRE0788K7L
YAGEO RE0402BRE0788K7L
SURFACE MOUNT, RE Series, Thick Film, 88.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C