RCP1206W82R0GEA
Mfr.Part #
RCP1206W82R0GEA
Description
RES SMD 82 OHM 2% 2.4W 1206
Power (Watts) :
2.4W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.0988mm
Width :
1.524mm
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±2%
Resistance :
82Ohms
Max Power Dissipation :
11W
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Datasheets
RCP1206W82R0GEA
Vishay / Dale RCP1206W82R0GEA
RCP Series, Thick Film, 82Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C