RCP1206W68R0GWB
Mfr.Part #
RCP1206W68R0GWB
Description
RES SMD 68 OHM 2% 2.4W 1206
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Packaging :
Tray
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.524mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Resistance :
68Ohms
Length :
3.0988mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Max Power Dissipation :
11W
Power (Watts) :
2.4W
Max Operating Temperature :
155°C
Datasheets
RCP1206W68R0GWB
Vishay / Dale RCP1206W68R0GWB
RCP Series, Thick Film, 68Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C