RCP1206W620RGS3
Mfr.Part #
RCP1206W620RGS3
Description
RES SMD 620 OHM 2% 2.4W 1206
Resistance :
620Ohms
Length :
3.0988mm
Published :
Power (Watts) :
2.4W
Max Power Dissipation :
11W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±2%
Width :
1.524mm
Max Operating Temperature :
155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Datasheets
RCP1206W620RGS3
Vishay / Dale RCP1206W620RGS3
RCP Series, Thick Film, 620Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C