RCP1206W560RGEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP1206W560RGEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 560 OHM 2% 2.4W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Moisture Resistant
Power (Watts) :
2.4W
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
560Ohms
Max Power Dissipation :
11W
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Composition :
Thick Film
Width :
1.524mm
Tolerance :
±2%
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
RCP
Length :
3.0988mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Height :
635μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
Datasheets
RCP1206W560RGEA
Vishay / Dale RCP1206W560RGEA
RCP Series, Thick Film, 560Ohms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C