RCP1206W510RJEA
Mfr.Part #
RCP1206W510RJEA
Description
RES SMD 510 OHM 5% 2.4W 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.0988mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
155°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Power (Watts) :
2.4W
Max Power Dissipation :
11W
Width :
1.524mm
Published :
Resistance :
510Ohms
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
Datasheets
RCP1206W510RJEA
Vishay / Dale RCP1206W510RJEA
RCP Series, Thick Film, 510Ohms, 2.4W, ±5%, -65°C~155°C